מנהל שהוא כבאי?!

מנהל שהוא כבאי, ?!

מנהל שהוא כבאי

איני עומד לעשות השוואה לגבי מה העבודה היותר רווחית, היותר מעניינת, יותר מתגמלת, שכן לא כל מנהל נהנה מבונוסים שמנים כמו שחושבים,ולא כל כבאי זוכה לחוויות שציפה להן כשהצטרף לשירות הכבאות.

אבל מה קורה, כשהמנהל שלך בעבודה הוא כבאי?

הוא כל היום מכבה שריפות?

אתמול הוא אמר לכם שתעבדו בדבר אחד. עשיתם הכנות, בדיקת רקע, מפרט של דרישות, התרעננתם בנושאים הרלוונטים, כי היום העבודה מגיעה אליכם הבייתה באי מילים, ולעיתים ישר לווריד.

אתם מגיעים בבוקר, והוא אומר לכם בעצם אני צריך שתעזבו את זה,ותעבדו על פרוייקט אחר, ביחד עם עוד 2-3 צוותים שגם הם הופנו למשימה הזו, שאתם לא תמיד רגילים לעבוד איתם\ מולם.

סיימתם את זה יחסית מהר, כי האחראי מנע כל ויכוח אפשרי בינכם וקיבל עליו את כל ההחלטות, וכעת הוא הפנה אותכם לעוד 2-3 משימות שנזכרו בהן בחברה ברגע האחרון והמועד לסיומן קרוב.

אחר כך, סוף סוף חזרתם לצוות המקורי,ולפרוייקט שעליו התכוננתם מאתמול בערב, בזמנכם הפנוי, וגילו שיש בעיה וצריך לחזור ולעבוד על אחד מהפרויקטים שעבדתם עליהם היום, שוב הפעם מההתחלה בגלל טעות .היא לא חייבת להיות שלכם, נניח, שכחו להדפיס את החלק השני של מפרט הדרישות מהפרוייקט של הצרכן, והמוצר שתוכנן לא עומד בהן,ולכן צריך עוד הפעם לתכנן הכל מההתחלה, תוך התחשבות בעבמפרט המלא.

אפשר לתאר את זה כמו נמלים, שאחת מסמנת לשאר ובא נחיל שעובד עד שמסיים את העבודה, אבל גם אפשר לתאר את זה כמו כיבוי שריפות עם דליים. איך תיכנון לזמן ארוך של יתר מסוף היום. אחרת היו מודעים לתאריך סיום הפרוייקט,ולא היו צריכים לעבוד בלחץ ברגע האחרון.

מילא הזמן שהלך על התיכנון מחדש, על הזמן שהשקעתםבבית בפרוייקט שהיום הייתם אמורים לעבוד עליו,וזה נדחה ברגע האחרון, תחשבו על כל העצבים שלכם ביום כזה.

מצד שני, מנהל שמתכנן תוכניות לטווחים ארוכים לא תמיד שם לב מתי התוכניות יוצאות מפרק הזמן המוגדר להן,או חושב יש עוד מספיק זמן כדי לצמצם את הפער בשעות נוספות,ולעיתים הוא מגלה ברגע האחרון שהפער שנצבר רחוק מלהסתיים.

הייתם מצפים שבמקומות מכובדים, שספקים לחו"ל, לאירופה, לארה"ב, יעבו בתיכנון לזמן ארוך, ובצורה רגועה יותר, כי מהלחץ הזה יש הרבה יותר טעויות אנוש, כי צריך לעבוד מהר יותר,ויש פחות זמן לבדוק את עצמך, או את הצוות שלך,או את האינטגרצייה בין הצוותים השונים שעובדים על הפרוייקט.

לא תמיד זה באמת עובד ככה. לפעמים מנהל של פרוייקט, מוצא את עצמו עומד חסר אונים ומכבה שריפות, בידיעה שנוצר נזק שאיתו יצטרך להתמודד מחר,אבל זה הרע במיעוטו.

אבל הכי כיף, זה לעבוד בחול המועד, כאשר כל החברים בחופשה מרוכזת מהעבודות….

 

 

 


12:11 08/10/2009

הבעיה אינה החיבה לכבאות, אלא הריכוזיות. אם מנהל לא לוקח הכל על עצמו ומנהל ישיבות קבועות של כל ראשי הצוותים יחד, הרבה יותר קל למצוא הצוות המתאים לפרוייקט מזדמן וקצר מועד – בעבודת צוות והחלטה משותפת המוסכמת על כולם. לישראל הסוגדת לריכוזיות מעל לכל זה יגיע כנראה רק בימות המשיח…..

בעבודה הזו, בלי ריכוזיות הכל ילך קאפוט. צריך להתנהל מול כל כך הרבה אנשים שונים מתוך העבודה ומבחוץ,וגם לנהל את היצור,ככה שבלי הריכוזיות,אם יצטרכו לקיים פגישות של ראשי צוותים, הצוותים עצמם יעבדו עבודה כפולה לחינם,והפרוייקטים יתקעו הרבה יותר בגלל חוסר תיאום בין צוותים, אולי ראשי הצוותים ידעו,אבל המידע יגיע באיחור לצוותים עצמם.

בתור אחד שמכיר את הנושא לפני ולפנים אוכל לומר כך:

1. לא תמיד ניתן למנוע פעילות "מהיום למחר". הרבה פעמים זה מוכתב ע"י הלקוח.

אני מכיר לא מעט מיקרים שהלקוח העביר חלק מהאינפורמציה כאשר תהליך היצור כבר נימצא בעיצומו (אילו היו מחכים לקבלת מלוא האינפורמציה לא היה סיכוי לעמוד בלוחות הזמנים המוכתבים על ידו..) במיקרים מסוג זה כל תכנון העבודה משתבש באופן בלתי נמנע.

2. קיימות חברות שהמנכ"ל חש בטוח רק כאשר הוא מוזעק בבהילות, שוב ושוב, להציל את המצב. הוא מייצר שריפות באופן בלתי מודע כי הן משרתות אותו.

3. אחד מהיתרונות התחרותיים בתעשיה המודרנית מושג ע"י יכולת מתן מענה בזמן קצר ותוך ביצוע עבודת הכנה מינימלית. חברות שמפתחות בתוכן יכולות אלה תנצחנה את מתחרותיהן. לא כל עובד מתאים לעבוד בסביבה רוגשת ובלתי יציבה. רק עובדים בעלי תכונות מיוחדות חשים נוח בסביבה שאיננה משדרת סדר ותכנון. מתוך הכרותי את החברות התעשיתיות בעולם המערבי אני יכול לומר בוודאות שבישראל קימות חברות המסוגלות "לספק את הסחורה" בזמן קצר באופן בלתי ניתפש בקרב המתחרות האירופאיות והאמריקאיות. יש לכך מחיר – בדרך כלל העובדים בחברות ה"זריזות" חשים שהם טוחנים הרבה מים, הם נישחקים מהר והתוצרת לא תמיד איכותית בסטנדרט הרצוי.

זה נכון שחברות דינמיות, שמסוגלות לספק את הסחורה מהר הן חברות שיכולות להצליח יותר בשוק הבינ"ל. בישראל יש שוק קטן,ולכן פסי הייצור קטנים,ולכן קל להן יותר לשנות את פסי הייצור לעומת מפעלים באירופה או בארה"ב עם פס ייצור גדול יותר.

סיבה שנייה, חברות ישראליות הן יותר דימניות באופן המחשבה. עוד מהצבא העובדים באים עם מנטליות שתוך רגע הכל עלול להתהפך,ופחות מפחדים משינויים.

יש הרבה פחות מעצורים שיעכבו את העבודה, או יאטו את החלפת העבודה בפס הייצור.

כאשר מתחרים בשוק הבינ"ל,אם רוצים להצליח, חייבים לספק עבודה אכותית ובזמן המיועד , על מנת לזכות בעוד פרוייקטים או אפילו בהמשך העבודה מול אותו צרכן .המוניטין בחברה שכזו חשוב הרבה יותר מול חברה שמשווקת לשוק המקומי, כי יש תחרות הרבה יותר גדולה.

לגבי העובדים, ברגע שישקיעו בתנאים שלהם,או יארגנו להם יום כיף על חשבון המפעל לאחר סיום של פרוייקט לחוץ, הם יהיו מוכנים להמשיך לעבוד,למרות שזו לא עבודה טובה. אבל כל הכתוב כאן זו רק דעתי האישית.

אודות

האופטיקאי הזה לקח את שמו מהשיר "אופטיקאי מדופלם" של משינה . עם זאת, לשם הזה יש משמעות וחשיבות עבורי, מאחר שניחנתי בזווית ראייה חריגה ושונה על העולם. אותה זווית ראיה שונה , מאפשרת לראות מבעד לדברים השגרתיים ולראות את מה שברקע, ולפעמים דברים בעתיד. מקווה שתיהנו מאותה זווית ראיה שיש לי, ומהפוסטים עצמם שאני מעלה.

עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-Uncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: