הירהורים על העתיד

הירהורים על העתיד

מחשבות על העתיד
ז'ול ורן, תיאר כלי שייט שמסוגל לצלול ולהישאר זמן רב מאוד מתחת למים.
חודשיים ,ושט במהירות עצומה מתחת למים 50 מייל ימי, שזה מקביל ל80 90 קילומטר לשעה.
היכולות של כלי השייט שלו, הנאוטילוס, זהות בעצם ליכולות של צוללות עם כור גרעיני.
הצוללת הגרעינית הראשונה של ארה"ב נקראת נאוטילוס, על שם הצוללת שהופיע בספר 20אלף מייל מתחת למים, שיצא ב1870!
ז'ול ורן גם חזה את הטיסה מכדור הארץ לירח, בספרו מהארץ לירח שחובר ב1865 :
תותחו של ורן נקרא "הקולומביאד"; מודול הפיקוד של אפולו 11 נקרא קולומביה.
צוות ספינת החלל מורכב משלושה אנשים בכל קופסה.
ממדיו הפיזיים של הקליע קרובים ביותר לממדיו של מודול הפיקוד/שירות של אפולו.
מסעו של ורן יצא מפלורידה, בדיוק כמו כל משימות אפולו.
למרות זאת, התסריט שיצר ורן הסתבר כבלתי אפשרי (לדוגמה: תותח המסוגל לירות אל מחוץ לאטמוספירה יהיה מוכרח להיות ארוך מאוד או, לחילופין, יהרוג את הנוסעים על ידי התאוצה לבדה).
בספר המד"ב שחובר בשנת 1931, עולם חדש מופלא (א' האקסלי, הוצאת זמורה-ביתן, 1985) האקסלי מתאר חברה אנושית, שחבריה אינם יכולים להתרבות באמצעות הולדת ילדים. כדי להתרבות, השלטון מפעיל "קו ייצור" של עוברים בעלי תכונות ספציפיות, וכל עובר משויך למעמד מסוים: בני המעמד העליון, "אנשי אלפא-פלוס", הם אינטליגנטיים במיוחד; "אנשי ביתא" חכמים פחות; אחריהם "אנשי גמא"…, וכך הלאה עד לנחותים ביותר – "אנשי אפסילון" נמוכי הקומה והמפגרים בשכלם.
בעצם, האקסלי מתאר מצב שבו יש שיבוט,מבלי להשתמש במונח, כי המונח לא היה קיים עדיין! שיבוט של אנשים שיוצרים את המעמדות הללו. רק בשנת 1996, השיבוט הצליח, עם בע"ח יונק, כבשה בשם דולי, שהיכתה את העולם בתדהמה.
בעצם, מאז שהספר של האקסלי חובר, עמדה באוויר השאלה, האם זה לגיטימי לשבט אנשים?! היו לא מעט סרטים שהשתמשו או שהופיע בהם הרעיון הזה. אולם, החל משנת 1996,נוצר צורך במענה של מדענים ,רופאים אנשי דת ומשפטנים מכל העולם,ואף התייחסות של האו"ם לסוגיה הזאת.
ארתור סי קלארק תיאר וחזה לווייני תקשורת כבר ב-1945 במאמרו "'Extraterrestial Relays"., ובשנות החמישים הוא חזה עולם מתוקשב ברשת דמויית אינטרנט משודרג.
דגלאס אדאמס בספרו מדריך הטרמפיסט לגלקסיה,(שהרעיון שבו היה ב1977) העלה חללית שנוסעת על מנוע האי הסתברות שלה, שמאפשר לה לקפוץ ממיקום אחד בחלל למשנהו. אמנם אין עדיין חללית שכזאת, אבל יש לה בסיס מדעי :
אם נסתכל על פוטון או על אלקטרון, הם יכולים להתנהג גם כחלקיק וגם כגל. אי אפשר לדעת איך הם יתנהגו בכל מצב נתון.
הפיזיקאי ארווין שרדינגר, פיתח נוסחא לתאר את ההתנהגות של האלקטרונים כגל.הוא יצר נוסחה שנכונה תמיד,אבל לא הבינו ולא ידעו מה משמעות המספר שהוא התוצאה שלה. בסופו של דבר הגיעו הפיזיקאים למסקנה שהתוצאה של משוואת שרדינגר היא הסתברות. במילים אחרות, אם ידוע מיקומו ההתחלתי של האלקטרון, משוואת שרדינגר מאפשרת למצוא את ההסתברות שבעוד שבריר שניה האלקטרון יהיה במקום אחר.קיים סיכוי, קטן שבקטנים וכמעט בלתי אפשרי, שהאלקטרון ינטוש את גרעין האטום ויופיע בצידו השני של כדור הארץ או אפילו בצידו השני של היקום. שוב, הסיכוי שדבר מעין זה יתרחש במציאות הוא אפסי: ההסתברות לזינוק שכזה, על פי משוואת שרדינגר, היא נמוכה מאוד מאוד. אולם אף על פי כן, הסיכוי קיים.
שני דברים שקיימים, זה "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", שבעצם מחליף אנציקלופדיות עם כרכים שכתובות על נייר, ומאגד את כל הידע העולמי.היא נכתבה ע"י אנשים שטיילו בכל המקומות שמופיעים בה,וכל אחד מהם יצר וערך את הערך שהוא כתב.
האין זו הגדרה טובה לויקיפדיה?!
דג הבבילון שבספר, שמתרגם משמיעה כל שפה אפשרית ביקום לשפה שאותה יבין המשתמש בו, אמנם לא קיים בגירסא שמציעתית עדיין,אבל זה הבסיס למילון הבבילון שמופעל ע"י אלטה ויסטה, ואף תוכנת הבבילון.
הפיסיקאי ליאו שילרד היה הראשון שהגה את רעיון תגובת השרשרת הגרעינית בשנות ה-‏30, הבין את השלכותיה מרחיקות הלכת ועשה נפשות, בעזרת אלברט איינשטיין, למען "פרויקט מנהטן". לפי עדותו, הרעיון נולד במוחו בהשראת סיפור של ה. ג'. וולס משנת 1914, בו הוזכרה במפורש "פצצת אטום".
בל נשכח גם את כל הרעיונות על רובוטים שיחליפו אנשים בכל מיני עבודות, וכיום מתכננים להשתמש בבינה מלאכותית כפסיכולוג לאסטרונאוטים, כדי לאתר אנשים עצבניים בשדות תעופה נניח, או כמענה בשירות לקוחות.
מדוע אני כותב את כל הדוגמאות הללו, ומדוע אני פותח בלוג שאמור לדבר על העתיד, במליון דוגמאות על העבר?!
1) כדי להראות ולהזכיר לכם ולי, מה בכוחו של הדמיון לעשות. אולי כעת זה בלתי אפשרי,אבל כל עוד הרעיון קיים,ישנו סיכוי, קטן או יותר גדול, שהוא ימומש בעתיד.
2) כדי להראות לכם, את הקצב של ההתפתחויות הטכנולוגיות,שבו לאורך ההיסטוריה הזמן שבו הרעיון מהמד"ב הופך למציאות, הולך וקטן כל הזמן. (עוד מעט, סופר רק יפרסם ספר מד"ב, וחברה טכנולוגית כבר תתבע אותו על ריגול תעשייתי [:P])
3) כדי להזכיר לכולנו, למה על אף כל הבעיות של הקרע בעם בין חילנויים לדתיים, בין זרמים שונים ביהדות, בין ראשי מועצת יש"ע לתושבים הצעירים שחיים שם, בין הממשלה או הכנסת לעם,ש אם נשרוד מספיק זמן ונחכה, נראה דברים שאפילו לא חלמנו שיהיו אפשריים בעבר,אבל כעת הם המציאות.
אשמח לתגובות על הבלוג.
3 תגובות

 

היה עוד ספר מד"ב: אלטנוילנד.

מחברו אמר: "אם תרצו, אין זו אגדה"

רק חלק קטן מאותו ספר הוגשם, בדברים אחרים ניסינו בדיוק ההיפך – והתוצאה: הפערים והמחלוקות בין חילונים לדתיים , למשל. אבל, אם נרצה – עדיין אפשר לתקן – ואז לא תהיה זו אגדה

אני תמיד חשבתי שסופרי מד"ב כותבים רק סיפור אלה אפשרויות עתידיות. כשסופר כותב על טלפורטציה או על חיסון נגד סרטן זה לא נשמע כמו משהו שנגיד מתישהו בעתיד?

ויותר מזה, אני מאמינה שרוב הסופרים גם מציגים בעיות שיש להם סיכוי גדול להיות בעיות שבאמת יקרו לנו כמו הפחד מפני הרובוטים שאסימוב מציג בסידרת הרובוטים שלו

דבר אחד למדתי בימי חלדי לעולם אל תגיד זה בלתי אפשרי והאפשרות קלושה

ההסטוריה המדעית מלאה בפרופסורים כאלה ואחרים שלא האמינו שהדברים יכולים לקרות

מספיק להסתכל היום בקידמה הטכנולוגית והאלקטרונית ולהשתאות לנוכח כל ההמצאות המדהימות שקורמות עור וגידים מול עינינו המשתאות

קחו למשל את הסידרה סטרטקר בה משתמשים אנשי הצוות במכשיר קשר קטן שעל שמו יצא טלפון סלולארי וכולי וכולי

מצד אחד אני שמח שאני חי בתקופה שהדברים מתפתחים בצורה כזו מדהימה ומהירה

מצד שני אני עצוב שאולי לא אזכה ליום בו האנושות תגיע רחוק אל הכוכבים להתישב או סתם לתייר

אודות

האופטיקאי הזה לקח את שמו מהשיר "אופטיקאי מדופלם" של משינה . עם זאת, לשם הזה יש משמעות וחשיבות עבורי, מאחר שניחנתי בזווית ראייה חריגה ושונה על העולם. אותה זווית ראיה שונה , מאפשרת לראות מבעד לדברים השגרתיים ולראות את מה שברקע, ולפעמים דברים בעתיד. מקווה שתיהנו מאותה זווית ראיה שיש לי, ומהפוסטים עצמם שאני מעלה.

עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-אתיקה, חברה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: